Ustalanie opłaty za użytkowanie wieczyste
Jeżeli chodzi o prawo własności do gruntu na jakim postawiony jest jakiegokolwiek rodzaju budynek, to nie we wszystkich przypadkach właścicielem takiego gruntu jest ten sam podmiot, do którego należy rzeczony budynek. Celowo używam w tym miejscu określenia podmiot, ponieważ może to być w równej mierze osoba prywatna co jakaś instytucja, albo inna jednostka, np. spółdzielnia mieszkaniowa.
W Polsce w dalszym ciągu funkcjonuje coś takiego jak wieczyste użytkowanie gruntu, przy czym z reguły jest ono ustalone na 99 lat z opcją przedłużenia. Taki grunt jest własnością państwową i jest on oddany do użytku z prawem wybudowania na nim budynku. Grunty, które podlegają użytkowaniu wieczystemu położone są w dużej mierze na zachodzie kraju, a są to przede wszystkim grunty na ziemiach włączonych do Polski po II Wojnie Światowej.
Za użytkowanie wieczyste gruntu należy wnosić określoną opłatę, stosowną do wartości takiego gruntu. Opłata ta liczy się od samego gruntu z pominięciem znajdujących się na nim nieruchomości i z reguły mieści się w widełkach od 0,3 do 3% wartości takiego gruntu. Skąd wiadomo ile jest taki grunt warty? Tym akurat zagadnieniem zajmują się rzeczoznawcy majątkowi.
W okolicznościach, w których niezbędne jest urzędowe potwierdzenie wartości nieruchomości nie można obyć się bez rzeczoznawcy majątkowego. Nikt poza nimi nie ma prawa do ustalania wartości jakiejkolwiek nieruchomości, jeśli wymagana jest ona w sprawach natury urzędowej, jak w przypadku ustalania opłaty za użytkowanie wieczyste, ale również przy udzielaniu kredytu na zakup nieruchomości albo zawieraniu polisy na ubezpieczenie nieruchomości.
Rzecz jasna nie w każdym przypadku takiego rodzaju wycena nieruchomości jest niezbędna. Jeśli kupiec i sprzedawca umówią się na jakąś cenę za nieruchomości, a transakcja jest zawierana za gotówkę z majątku kupującego, i obie strony dochodzą do porozumienia co do ceny takiej nieruchomości, to nikt im nie zabrania przeprowadzenia takie transakcji. Z drugiej strony Urząd Skarbowy ma prawo do zweryfikowania takiej transakcji w celach podatkowych.